XIX SYMPOZJUM 11-14.02.2015


Szanowni Państwo,

Drogie Koleżanki i Koledzy,

Uczestnicy XIX Sympozjum Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej 

i Fizjologii Wysiłku PTK w Ustroniu

 

      Z wielką radością witam Państwa na kolejnym Sympozjum Naukowo-Szkoleniowym naszej Sekcji, które od lat przyciąga entuzjastów rehabilitacji kardiologicznej. Nasze zaproszenie przyjęli wybitni wykładowcy, prawdziwi kreatorzy polskiej i światowej nauki w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego i rehabilitacji leczniczej, co gwarantuje bardzo wysoki poziom merytoryczny Konferencji.

Organizując Sympozjum i programując obrady, chcieliśmy powiązać tradycję polskiej szkoły rehabilitacji kardiologicznej ze współczesnością, wykazać niezbędność i użyteczność rehabilitacji kardiologicznej, a zarazem podkreślić wielką odpowiedzialność, która spoczywa na barkach jej realizatorów. Nasza Konferencja stanowi nie tylko forum integracji środowiskowej, ale również wymiany poglądów przedstawicieli praktyki lekarskiej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej i pielęgniarskiej z przedstawicielami administracji rządowej, na którym mogą być przedstawiane racje i zastrzeżenia wszystkich zainteresowanych stron.

 
Tym razem witamy Państwa hasłem przewodnim Konferencji: „Rehabilitacja kardiologiczna – nowe wyzwania w praktyce i odrobina nauki”.

Przekażemy Państwu „odrobinę” najnowszych osiągnięć naukowych w zakresie postępowania niefarmakologicznego u pacjentów z niewydolnością serca, z miażdżycą tętnic, po operacjach kardiochirurgicznych, pacjentów z otyłością. Usłyszą Państwo o różnych obliczach stymulacji serca, ale również o kardioonkologii. Będzie możliwość uczestniczenia w warsztatach spiroergometrycznych, w warsztatach z resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy warsztatach z elektrokardiografii. W czwartek po sesji śniadaniowej wspólnej z Sekcją Kardiologii Sportowej PTK, zapraszamy do części praktycznej Sympozjum, tj. zawodów narciarskich lub szkolenia z „Nordic Walking” w ramach prewencji chorób układu sercowo – naczyniowego. O jedzeniu pomyślimy przyjemnie i mądrze, a wspólnie z Sekcją Epidemiologii i Prewencji PTK zastanowimy się: czy, kiedy i jak leczyć otyłość.
Ponadto w przeddzień wigilii Walentynek dowiemy się, czy seks może być rehabilitacją, czy rehabilitacja może zastąpić seks. Nie uciekniemy też od problemów psychiatrycznych pacjentów poddawanych rehabilitacji kardiologicznej i poznamy podejście skoncentrowane na „Solution Focused Brief Therapy”. Zachęcamy również do wzięcia udziału w ostatniej, sobotniej, niezmiernie pouczającej i przydatnej z praktycznego punktu widzenia sesji Sympozjum, podczas której dowiedzą się Państwo, z jakimi ciekawymi przypadkami klinicznymi  w kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej zetknęli się nasi prelegenci.

 

Pragniemy zainspirować Państwa do poszukiwania nowych i udoskonalania znanych już metod rehabilitacji pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, metod efektywnej edukacji oraz narzędzi do motywacji pacjenta do trwałej, korzystnej zmiany stylu życia, która pozwoli na właściwą i skuteczną kontrolę czynników ryzyka po zakończeniu rehabilitacji. Żywię nadzieję, że nasze Sympozjum zapisze się w Państwa pamięci jako miejsce, do którego zapragną Państwo wrócić za rok po nową wiedzę, doświadczenia i przyjaźnie. Wszystkim Państwu przekazuję życzenia owocnych obrad, nawiązania nowych kontaktów i wzmocnienia starych więzi, a po powrocie z Sympozjum, dalszych sukcesów i satysfakcji z pełnionej misji.

 

Dominika Szalewska
Przewodnicząca Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej
i Fizjologii Wysiłku PTK